1206X226M160CT is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 241
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 22,877
Datasheet
KEMET
In Stock: 90,845
YAGEO
KYOCERA AVX
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
Parametric Equivalent
TDK
22 µF ±20% 16V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric)
1206X226M160CT
DigiKey Part Number
1292-1206X226M160CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
1292-1206X226M160CT-ND - Cut Tape (CT)
1292-1206X226M160CTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206X226M160CT
Description
CAP CER 22UF 16V X5R 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
1206X226M160CT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.075" (1.90mm)