1206X226K6R3CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 12,417
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
22 µF ±10% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric)
1206X226K6R3CT
DigiKey Part Number
1292-1206X226K6R3CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206X226K6R3CT
Description
CAP CER 22UF 6.3V X5R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1206X226K6R3CT Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.075" (1.90mm)