1206N560G101CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Cal-Chip Electronics, Inc.
In Stock: 4,000
Vishay Vitramon
56 pF ±2% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
1206N560G101CT
DigiKey Part Number
1292-1206N560G101CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206N560G101CT
Description
CAP CER 56PF 100V C0G/NP0 1206
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Tolerance
±2%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)