1206N2R2B102CT
DigiKey Part Number
1292-1206N2R2B102CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206N2R2B102CT
Description
CAP CER 2.2PF 1KV C0G/NP0 1206
Detailed Description
2.2 pF ±0.1pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
1206N2R2B102CT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Voltage
Tolerance
±0.1pF
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)