1206N1R8C101CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Cal-Chip Electronics, Inc.
In Stock: 4,000
Datasheet
Vishay Vitramon
Vishay Vitramon
1.8 pF ±0.25pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
1206N1R8C101CT
DigiKey Part Number
1292-1206N1R8C101CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206N1R8C101CT
Description
CAP CER 1.8PF 100V C0G/NP0 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
1206N1R8C101CT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±0.25pF
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)