1206N152J251CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 4,000
Datasheet
1500 pF ±5% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
1206N152J251CT
DigiKey Part Number
1292-1206N152J251CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206N152J251CT
Description
CAP CER 1500PF 250V C0G/NP0 1206
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
1206N152J251CT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)