1206N122F500CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
Vishay Vitramon
1200 pF ±1% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
1206N122F500CT
DigiKey Part Number
1292-1206N122F500CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206N122F500CT
Description
CAP CER 1200PF 50V C0G/NP0 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1206N122F500CT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Not For New Designs
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)