1206B271K501CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 3,000
Datasheet
270 pF ±10% 500V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
1206B271K501CT
DigiKey Part Number
1292-1206B271K501CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206B271K501CT
Description
CAP CER 270PF 500V X7R 1206
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
1206B271K501CT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)