1206B223K160CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 1,730
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
KEMET
Vishay Vitramon
Vishay Vitramon
0.022 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
1206B223K160CT
DigiKey Part Number
1292-1206B223K160CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206B223K160CT
Description
CAP CER 0.022UF 16V X7R 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
1206B223K160CT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)