1206B184K500CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 6,431
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Vishay Vitramon
Vishay Vitramon
0.18 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
1206B184K500CT
DigiKey Part Number
1292-1206B184K500CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206B184K500CT
Description
CAP CER 0.18UF 50V X7R 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
1206B184K500CT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.041" (1.05mm)