0805X475K6R3CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 10,000
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
YAGEO
YAGEO
Cal-Chip Electronics, Inc.
Murata Electronics
Vishay Vitramon
Vishay Vitramon
4.7 µF ±10% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
0805X475K6R3CT
DigiKey Part Number
1292-0805X475K6R3CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805X475K6R3CT
Description
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
0805X475K6R3CT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)