0805X475K160CT
DigiKey Part Number
1292-0805X475K160CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
1292-0805X475K160CT-ND - Cut Tape (CT)
1292-0805X475K160CTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805X475K160CT
Description
CAP CER 4.7UF 16V X5R 0805
Detailed Description
4.7 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
0805X475K160CT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)