0805X475K100CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 8,216
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
TDK
YAGEO
YAGEO
TDK
Cal-Chip Electronics, Inc.
Murata Electronics
4.7 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
0805X475K100CT
DigiKey Part Number
1292-0805X475K100CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805X475K100CT
Description
CAP CER 4.7UF 10V X5R 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
0805X475K100CT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)