0805N8R0D500CT
DigiKey Part Number
1292-0805N8R0D500CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805N8R0D500CT
Description
CAP CER 8PF 50V C0G/NP0 0805
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 pF ±0.5pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0805N8R0D500CT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Tolerance
±0.5pF
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.028" (0.70mm)