0805N472F160CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Knowles Syfer
In Stock: 0
Vishay Vitramon
4700 pF ±1% 16V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
0805N472F160CT
DigiKey Part Number
1292-0805N472F160CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805N472F160CT
Description
CAP CER 4700PF 16V C0G/NP0 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
0805N472F160CT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Not For New Designs
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)