0805N470J201CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Walsin Technology Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 2,918
Datasheet
Cal-Chip Electronics, Inc.
Vishay Vitramon
Vishay Vitramon
47 pF ±5% 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
0805N470J201CT
DigiKey Part Number
1292-0805N470J201CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805N470J201CT
Description
CAP CER 47PF 200V C0G/NP0 0805
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
0805N470J201CT Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.028" (0.70mm)