Image for 0805N242J250CT is not available
0805N242J250CT
DigiKey Part Number
1292-0805N242J250CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805N242J250CT
Description
CAP CER 2400PF 25V C0G/NP0 0805
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2400 pF ±5% 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)