0805N1R2B101CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
Parametric Equivalent
Cal-Chip Electronics, Inc.
In Stock: 3,850
Vishay Vitramon
1.2 pF ±0.1pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
0805N1R2B101CT
DigiKey Part Number
1292-0805N1R2B101CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805N1R2B101CT
Description
CAP CER 1.2PF 100V C0G/NP0 0805
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
0805N1R2B101CT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Tolerance
±0.1pF
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.028" (0.70mm)