0805N100K500CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 5,750
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Vitramon
In Stock: 997
Datasheet
Vishay Vitramon
In Stock: 0
10 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
0805N100K500CT
DigiKey Part Number
1292-0805N100K500CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805N100K500CT
Description
CAP CER 10PF 50V C0G/NP0 0805
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
0805N100K500CT Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.028" (0.70mm)