0805F104M500CT
DigiKey Part Number
1292-0805F104M500CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805F104M500CT
Description
CAP CER 0.1UF 50V Y5V 0805
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor Y5V (F) 0805 (2012 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.028" (0.70mm)