0805B106K100CT is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 1,060,410
Datasheet
10 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
0805B106K100CT
DigiKey Part Number
1292-0805B106K100CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
1292-0805B106K100CT-ND - Cut Tape (CT)
1292-0805B106K100CTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805B106K100CT
Description
CAP CER
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
0805B106K100CT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)