0603X224M160CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 3,831
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
KYOCERA AVX
0.22 µF ±20% 16V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
0603X224M160CT
DigiKey Part Number
1292-0603X224M160CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0603X224M160CT
Description
CAP CER 0.22UF 16V X5R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
0603X224M160CT Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)