0603X106M160CT is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 229,125
Datasheet
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 2,878
Datasheet
10 µF ±20% 16V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
0603X106M160CT
DigiKey Part Number
1292-0603X106M160CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
1292-0603X106M160CT-ND - Cut Tape (CT)
1292-0603X106M160CTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0603X106M160CT
Description
CAP CER 10UF 16V X5R 0603
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
0603X106M160CT Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Discontinued at DigiKey
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)