0603N6R8B500CT is available for purchase but is not normally stocked.
Vishay Vitramon
In Stock: 321
6.8 pF ±0.1pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
0603N6R8B500CT
DigiKey Part Number
1292-0603N6R8B500CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0603N6R8B500CT
Description
CAP CER 6.8PF 50V C0G/NP0 0603
Detailed Description
EDA/CAD Models
0603N6R8B500CT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±0.1pF
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)