0603N391J251CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 4,432
Datasheet
Parametric Equivalent
Cal-Chip Electronics, Inc.
In Stock: 4,000
Datasheet
390 pF ±5% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
0603N391J251CT
DigiKey Part Number
1292-0603N391J251CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0603N391J251CT
Description
CAP CER 390PF 250V C0G/NP0 0603
Detailed Description
EDA/CAD Models
0603N391J251CT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)