0603N221J250CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 6,165
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 12,712
Datasheet
KEMET
YAGEO
Cal-Chip Electronics, Inc.
Vishay Vitramon
Vishay Vitramon
220 pF ±5% 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
0603N221J250CT
DigiKey Part Number
1292-0603N221J250CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0603N221J250CT
Description
CAP CER 220PF 25V C0G/NP0 0603
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
0603N221J250CT Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)