0603N1R2B160CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Vitramon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Vitramon
In Stock: 0
Datasheet
1.2 pF ±0.1pF 16V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
0603N1R2B160CT
DigiKey Part Number
1292-0603N1R2B160CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0603N1R2B160CT
Description
CAP CER 1.2PF 16V C0G/NP0 0603
Detailed Description
EDA/CAD Models
0603N1R2B160CT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±0.1pF
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)