0603N1R0B101CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 2,588
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 3,032
Datasheet
KEMET
YAGEO
Murata Electronics
Murata Electronics
In Stock: 514
Cal-Chip Electronics, Inc.
Vishay Vitramon
Vishay Vitramon
1 pF ±0.1pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
0603N1R0B101CT
DigiKey Part Number
1292-0603N1R0B101CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0603N1R0B101CT
Description
CAP CER 1PF 100V C0G/NP0 0603
Detailed Description
EDA/CAD Models
0603N1R0B101CT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±0.1pF
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)