0603B334K500CT is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 4,371
Datasheet
Parametric Equivalent
Cal-Chip Electronics, Inc.
In Stock: 1,915
Datasheet
0.33 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
0603B334K500CT
DigiKey Part Number
1292-0603B334K500CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
1292-0603B334K500CT-ND - Cut Tape (CT)
1292-0603B334K500CTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0603B334K500CT
Description
CAP CER 0.33UF 50V X7R 0603
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)