0603B224J160CT is available for purchase but is not normally stocked.
KEMET
In Stock: 0
KEMET
In Stock: 11,711
Datasheet
0.22 µF ±5% 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
0603B224J160CT
DigiKey Part Number
1292-0603B224J160CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0603B224J160CT
Description
CAP CER 0.22UF 16V X7R 0603
Detailed Description
EDA/CAD Models
0603B224J160CT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)