0402X474K100CT
DigiKey Part Number
1292-1641-2-ND - Tape & Reel (TR)
1292-1641-1-ND - Cut Tape (CT)
1292-1641-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0402X474K100CT
Description
CAP CER 0.47UF 10V X5R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
0402X474K100CT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)