0402X224M250CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 62,726
Datasheet
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 4,051
Datasheet
Murata Electronics
Taiyo Yuden
Taiyo Yuden
In Stock: 25
0.22 µF ±20% 25V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
0402X224M250CT
DigiKey Part Number
1292-0402X224M250CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0402X224M250CT
Description
CAP CER 0.22UF 25V X5R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
0402X224M250CT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)