0402N5R6D250CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
Vishay Vitramon
Vishay Vitramon
5.6 pF ±0.5pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
0402N5R6D250CT
DigiKey Part Number
1292-0402N5R6D250CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0402N5R6D250CT
Description
CAP CER 5.6PF 25V C0G/NP0 0402
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
0402N5R6D250CT Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±0.5pF
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)