0402N4R7C500CT is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Walsin Technology Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Walsin Technology Corporation
In Stock: 0
Datasheet
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
YAGEO
In Stock: 825
KEMET
KEMET
YAGEO
4.7 pF ±0.25pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
0402N4R7C500CT
DigiKey Part Number
1292-0402N4R7C500CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
1292-0402N4R7C500CT-ND - Cut Tape (CT)
1292-0402N4R7C500CTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0402N4R7C500CT
Description
CAP CER 4.7PF 50V C0G/NP0 0402
Detailed Description
EDA/CAD Models
0402N4R7C500CT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±0.25pF
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)