0402N3R9B250CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Cal-Chip Electronics, Inc.
Datasheet
KYOCERA AVX
Vishay Vitramon
Vishay Vitramon
3.9 pF ±0.1pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
0402N3R9B250CT
DigiKey Part Number
1292-0402N3R9B250CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0402N3R9B250CT
Description
CAP CER 3.9PF 25V C0G/NP0 0402
Detailed Description
EDA/CAD Models
0402N3R9B250CT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±0.1pF
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)