0402N120J500CT
DigiKey Part Number
1292-1252-2-ND - Tape & Reel (TR)
1292-1252-1-ND - Cut Tape (CT)
1292-1252-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0402N120J500CT
Description
CAP CER 12PF 50V C0G/NP0 0402
Detailed Description
12 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
0402N120J500CT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)