0402B472K101CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 8,806
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 11,045
Datasheet
Murata Electronics
Murata Electronics
Cal-Chip Electronics, Inc.
Taiyo Yuden
Taiyo Yuden
4700 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
0402B472K101CT
DigiKey Part Number
1292-0402B472K101CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0402B472K101CT
Description
CAP CER 4700PF 100V X7R 0402
Detailed Description
EDA/CAD Models
0402B472K101CT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)