0402B391J500CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 3,150
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 7,457
Datasheet
YAGEO
Cal-Chip Electronics, Inc.
Murata Electronics
Murata Electronics
Vishay Vitramon
Vishay Vitramon
390 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
0402B391J500CT
DigiKey Part Number
1292-0402B391J500CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0402B391J500CT
Description
CAP CER 390PF 50V X7R 0402
Detailed Description
EDA/CAD Models
0402B391J500CT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)