0201X153K6R3CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 9,956
Datasheet
Parametric Equivalent
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 0
Datasheet
Murata Electronics
Murata Electronics
0.015 µF ±10% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0201 (0603 Metric)
0201X153K6R3CT
DigiKey Part Number
1292-0201X153K6R3CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0201X153K6R3CT
Description
CAP CER 0.015UF 6.3V X5R 0201
Detailed Description
EDA/CAD Models
0201X153K6R3CT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)