0201X104K250CT
DigiKey Part Number
1292-0201X104K250CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
1292-0201X104K250CT-ND - Cut Tape (CT)
1292-0201X104K250CTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0201X104K250CT
Description
CAP CER 0.1UF 25V X5R 0201
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X5R 0201 (0603 Metric)
EDA/CAD Models
0201X104K250CT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)