0201N180J250CT
DigiKey Part Number
1292-1141-2-ND - Tape & Reel (TR)
1292-1141-1-ND - Cut Tape (CT)
1292-1141-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0201N180J250CT
Description
CAP CER 18PF 25V C0G/NP0 0201
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 pF ±5% 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0201N180J250CT Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)