TEC-20-33-31
DigiKey Part Number
345-1740-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TEC-20-33-31
Description
PELTIER TEC 20X20X3.3MM 8.5A
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TEC (Thermoelectric Cooler) 16.8W @ 25°C 8.5 A 90°C
Category
Height
3.30mm
Manufacturer
Wakefield Thermal Solutions
Number of Stages
1
Series
Current - Max
8.5 A
Packaging
Bulk
Voltage - Max
3.8 V
Part Status
Active
Resistance
380 mOhms
Type
TEC (Thermoelectric Cooler)
Operating Temperature
90°C
Size / Dimension
Square - 20.00mm L x 20.00mm W
Features
Lead Wires, Sealed - Silicone RTV
Qmax @ Th
16.8W @ 25°C
Base Product Number
Delta Tmax @ Th
67°C @ 25°C