217-36CTE6
217-36CTE6
217-36CTE6
DigiKey Part Number
345-1099-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
217-36CTE6
Description
HEATSINK DPAK SMT TIN PLATED
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Sink D²Pak (TO-263), SOL-20, SOT-223, TO-220 Copper 1.0W @ 55°C Top Mount
Category
Length
0.740" (18.80mm)
Mfr
Width
0.600" (15.24mm)
Series
Fin Height
0.360" (9.14mm)
Packaging
Bulk
Power Dissipation @ Temperature Rise
1.0W @ 55°C
Part Status
Active
Thermal Resistance @ Forced Air Flow
16.00°C/W @ 200 LFM
Type
Top Mount
Thermal Resistance @ Natural
55.00°C/W