VJP10-35C270M2 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vybronics, Inc
In Stock: 798
Datasheet
DC Motor Vibration, ERM (Haptic) 14000 RPM 3.5VDC
VJP10-35C270M2
DigiKey Part Number
1670-VJP10-35C270M2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VJP10-35C270M2
Description
VIBRATION MOTOR 16K RPM 2.6G
Customer Reference
Detailed Description
Category
RPM
14000 RPM
Manufacturer
Vybronics Inc
Size / Dimension
Round - 0.394" Dia (10.00mm)
Series
Diameter - Shaft
0.039" (1.00mm)
Packaging
Tray
Length - Shaft and Bearing
0.173" (4.40mm)
Part Status
Obsolete
Mounting Hole Spacing
0.283" (7.20mm)
Type
DC Motor
Termination Style
Quick Connect
Function
Vibration, ERM (Haptic)
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Voltage - Rated
3.5VDC