Y162720K0000Q15W
DigiKey Part Number
Y162720K0000Q15W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Y162720K0000Q15W
Description
RES SMD 20K OHM 0.02% 1/2W 2010
Customer Reference
Detailed Description
20 kOhms ±0.02% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Moisture Resistant, Non-Inductive Metal Foil
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
Y162720K0000Q15W Models
Category
Features
Moisture Resistant, Non-Inductive
Mfr
Temperature Coefficient
±0.2ppm/°C
Packaging
Tray
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Obsolete
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Resistance
Supplier Device Package
Tolerance
Size / Dimension
0.198" L x 0.097" W (5.03mm x 2.46mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.025" (0.64mm)