Y1172806R000T0W
DigiKey Part Number
804-Y1172806R000T0W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Y1172806R000T0W
Description
VSM0805 806R00 TCR2 0.01% B W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
806 Ohms ±0.01% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Non-Inductive Metal Foil
Category
Features
Non-Inductive
Mfr
Temperature Coefficient
±2ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Bulk
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.025" (0.64mm)