Y116975K0000T0R
DigiKey Part Number
Y116975K0000T0R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Y116975K0000T0R
Description
RES SMD 75KOHM 0.01% 0.4W J LEAD
Detailed Description
75 kOhms ±0.01% 0.4W, 2/5W Chip Resistor 3017 J-Lead Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding Metal Foil
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
Y116975K0000T0R Models
Category
Features
Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±2ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)