Y116950R0000Q9R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
VPG Foil Resistors
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
VPG Foil Resistors
In Stock: 0
Datasheet
50 Ohms ±0.02% 0.6W Chip Resistor 3017 J-Lead Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding Metal Foil
Y116950R0000Q9R
DigiKey Part Number
Y116950R0000Q9R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Y116950R0000Q9R
Description
RES SMD 50 OHM 0.02% 0.6W J LEAD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
Y116950R0000Q9R Models
Temperature Coefficient
±2ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)