Y116950K0000T0L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
VPG Foil Resistors
In Stock: 0
Datasheet
50 kOhms ±0.01% 0.4W, 2/5W Chip Resistor 3017 J-Lead Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding Metal Foil
Y116950K0000T0L
DigiKey Part Number
Y116950K0000T0L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Y116950K0000T0L
Description
RES SMD 50KOHM 0.01% 0.4W J LEAD
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
Y116950K0000T0L Models
Temperature Coefficient
±2ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)