Y00892K67000FR23R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
VPG Foil Resistors
In Stock: 0
Datasheet
2.67 kOhms ±1% 0.6W Through Hole Resistor Radial Non-Inductive Metal Foil
Y00892K67000FR23R
DigiKey Part Number
804-Y00892K67000FR23R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Y00892K67000FR23R
Description
RNC90Y2K6700FR SLDC T/R 157208
Detailed Description
Mfr
Temperature Coefficient
±5ppm/°C
Series
Operating Temperature
-50°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Active
Supplier Device Package
Radial
Resistance
Size / Dimension
0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.336" (8.53mm)
Failure Rate
R (0.01%)